top of page

I n   M e m o r y   of
S  Ü  H  A     G  Ü  N  E  N  Ç
MSc. Architect
1958-2019

P.S. English text will be added soon. Until then, you can automatically translate the page from Turkish to English with right click.

 

3 Aralık 1958’de Ankara’da doğdu. 1987 yılında Işık Günenç (Mimar) ile evlendi. Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümünde ve Yüksek Lisans eğitimini ise yine İstanbul Teknik Üniversitesi, F.B.E. Mimarlık Ana Bilim Dalı, Çevre Analizi ve Endüstrileşmis Bina Tasarımı Kürsüsü 'nde ‘Gecekondulaşmada binasal kuruluş ve genel yerleşme ilkeleri üzerine bir araştırma’  teziyle tamamladı. Öğrencilik yıllarında çeşitli büro ve şantiyelerde çalıştı.

İlk şantiye görgüsü, çeşitli şantiyelerinde toplam 4 yıl kadar çalıştığı ENKA A.Ş.'de oluştu. Prof.Dr. Şevket SUNAR, Mehmet KONURALP ve Fuat KINIKOĞLU gibi mimarların yanında projeci olarak çalıştı. 5 defa Ulusal Mimari Proje Yarışmalarına katıldı. Ayrıca 1000 yataklı bir Kaplıca Oteli Projesi, 1000 kişilik bir Cami Projesi ve 14.000 m2'lik bir Fabrika/ Büro Binası Projesi hazırladı ve uygulandı. Yapı sistemleri açısından her çeşit Betonarme, Çelik ve Ahşap Uygulamalarda; Yapı türü açısından ise, Fabrika İnşaatı ve Makine Montajı, Ofis, Cami, Okul, Otel, Hastahane, Villa, Tünel Kalıp Toplu Konut, Çevre Tanzimi ve Rekreasyon uygulamalarında oldukça tecrübe sahibiyidi ve yaşadığı süre boyunca da bu alanlarda yüzlerce eser ortaya çıkardı.

Meslekteki başarılarının yanı sıra; baba, abi, oğul ve dost olarak da cok kıymetli ve sevilen bir insandı. Onu saygıyla, sevgiyle, minnetle ve özlemle anıyoruz. Anısı sonsuza kadar bizlerle yaşayacak...

 

Işık, Maral ve Aybeg

IMG_0044_edited.jpg

"Boyle bir aksam ustu,
Boyle bir kucucuk tekne,
Yelkenine kuzey meltemleri dolmus,
Pasifikte bilinmeyen bir yerde.
Yanibasimda merakli bir yunus,
Tepemde Sait Faik'in filozof martisi,

(Ta oradan buraya nasil gelmis...)
Caresiz huzunlenecegim
Ve hep ayni seyi dusunecegim,
Geriye donmek mumkun olsa..."


Süha Günenç

WhatsApp Image 2022-12-19 at 20.53_edited.jpg

 

Bu sayfayı babam Süha Günenç'in anısını canlı tutmak adına oluşturmak istedik ve zaman içinde daha da geliştirmek istiyoruz. Elimizde babama ait olan bazı projeleri tarattık ve bir kısmını bu sayfaya yükledik. Bu sitede paylaşılan içeriklerin hakları tamamen babam Süha Günenç'e aittir ve kopyalanamaz. Paylaşmak için kaynak olarak Süha Günenç ismini belirtmeniz gerekmektedir. İlginiz için teşekkür ederiz.

bottom of page